Határtalanul 2017/18

október 1, 2018

A Miskolci Szilágyi Dezső Általános Iskola Görömbölyi Tagiskolájának 7. osztályos tanulói a Határtalanul! pályázat keretében három napos erdélyi kiránduláson vettek részt 2018. május 30. és június 1. között.

2018.05.30-án reggel 5 órakor indultunk Miskolcról. Vállajnál átléptük az ország határát, majd Nagykárolyban csatlakozott hozzánk idegenvezetőnk, Pál Imola. Vezetésével megtekintettük a Károlyi kastélyt és a város nevezetességeit. Utazásunkat folytattuk Érmindszendre, ahol Ady Endre szülőházát kerestük fel, és megkoszorúztuk a költő szobrát. Nagyszalontán Arany János előtt tisztelegve elszavaltuk a Toldi című elbeszélő költeményből az Előhangot, ezt követően koszorút helyeztünk el a költő szülőházának falán. Szálláshelyünkre, Torockóra érkezve finom vacsorát fogyasztottunk el, majd nyugovóra tértünk. Másnap megismerkedtünk Torockó központjával és a helyi általános iskola hetedik osztályos tanulóival, majd megtekintettük a helyi néprajzi múzeumot. Utunk innen Kolozsvárra vezetett, ahol Mátyás király szobra és szülőháza, a Szent Mihály templom és a Farkas utcai református templom látványa nyújtott felejthetetlen élményt. A Házsongárdi temetőben felkerestük híres halottaink közül Kós Károly, Dsida Jenő és Apáczai Csere János sírját. Ezután tanulóink egyik kedvence, a Tordai sóbánya következett, majd egy könnyű túra keretében a Tordai hasadék sziklái közt sétáltunk. A programdús nap végén torockói szállásunkon csodáltuk meg a naplementét a Székely-kő lábánál. Hazaindulásunk reggelén búcsút vettünk Torockótól és elindultunk Nagyenyedre. Az 1848-as emlékmű, a Bethlen Gábor Kollégium és a Vártemplom megtekintése során megismertük Nagyenyed és a Nagyenyedi két fűzfa történetét. Történelmi, néprajzi, irodalmi ismereteinket a Gyulafehérváron tett sétával gyarapítottuk tovább. Láttuk a Szent István által alapított székesegyházat, a Károly kapukon áthaladva bejutottunk a várba. Vajdahunyadon a Hunyadi vár kiállításai röpítettek vissza bennünket a múltba. Kirándulásunk zárásaként a magyar történelem egyik legszomorúbb helyszínén, Aradon a 13 aradi tábornok dicsőséges halálára emlékeztünk. Felejthetetlen élményekkel gazdagodva tértünk haza a 3 napos erdélyi utunkról.

Köszönjük, hogy részt vehettünk ezen a csodálatos kiránduláson!